WYMAGANE DOKUMENTY:
Wniosek wraz z wymaganymi załącznikami
MIEJSCE ZŁOŻENIA DOKUMENTÓW:
Urząd Miejski Pniewy
Biuro Obsługi Interesanta
ul. Dworcowa 37, 62-045 Pniewy
tel. 61 29-38-600
OPŁATY:
Wysokość opłaty jednorazowej odpowiada iloczynowi wysokości opłaty obowiązującej w roku, w którym zgłoszono zamiar wniesienia opłaty jednorazowej, oraz liczby lat pozostałych do upływu 20 letniego okresu.
TERMIN I SPOSÓB ZAŁATWIENIA:
W terminie 14 dni od dnia zgłoszenia zamiaru płatności jednorazowej.
INFORMACJE DODATKOWE:
Właściciel gruntu w każdym czasie trwania obowiązku wnoszenia opłaty może zgłosić na piśmie zamiar jednorazowego jej wniesienia w kwocie pozostającej do spłaty.
W przypadku wniesienia opłaty jednorazowej za przekształcenie udzielana jest bonifikata:
a) w wysokości wynikającej z § 4 uchwały nr VI/67/19 Rady Miejskiej Pniewy z dnia 16 maja 2019 r. w sprawie bonifikaty od opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów zmienionej uchwałą nr XXII/187/20 z dnia 30 września 2020 r. (Dz. Urz. Woj. Wielk. z 2019 r. poz. 5172, z 2020 r. poz. 7700).
Warunkiem udzielenia bonifikaty od opłaty jednorazowej za przekształcenie gruntu jest zgłoszenie na piśmie zamiaru jednorazowego wniesienia opłaty z tytułu przekształcenia oraz spełnienia w dniu złożenia wniosku łącznie następujących warunków:
1) wnioskodawca nie posiada zadłużenia wobec Gminy Pniewy, związanego z nieruchomością będącą przedmiotem przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntu zabudowanego na cele mieszkaniowe w prawo własności tego gruntu, z tytułu:
a) opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego,
b) rocznych opłat przekształceniowych,
c) innych należności związanych z nieruchomością, w tym podatku od nieruchomości i opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
2) prawo wnioskodawcy do nieruchomości podlegającej przekształceniu jest ujawnione w księdze wieczystej;
W przypadku zrealizowania ww. przesłanek, przysługuje bonifikata od opłaty jednorazowej za przekształcenie w wysokości:
1) 50% - w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w drugim roku po przekształceniu;
2) 40% - w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w trzecim roku po przekształceniu;
3) 30% - w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w czwartym roku po przekształceniu;
4) 20% - w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w piątym roku po przekształceniu;
5) 10% - w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w szóstym roku po przekształceniu.
Jeżeli właściciel dokona zbycia nieruchomości w okresie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło udzielenie bonifikaty, jest zobowiązany do zwrotu kwoty równej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji. Zwrot następuje na żądanie Burmistrza. Żądania zwrotu nie stosuje się w przypadku:
1) zbycia na rzecz osoby bliskiej,
2) zamiany lokalu mieszkalnego lub nieruchomości na:
a) inny lokal mieszkalny, albo
b) nieruchomość przeznaczoną lub wykorzystywaną na cele mieszkaniowe;
3) zbycia, jeśli środki uzyskane ze sprzedaży wykorzystane zostały w ciągu 12 miesięcy na nabycie:
a) lokalu mieszkalnego będącego przedmiotem prawa własności lub przedmiotem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, albo
b) nieruchomości przeznaczonej lub wykorzystywanej na cele mieszkaniowe będącej przedmiotem prawa własności lub prawa użytkowania wieczystego.
Żądanie zwrotu stosuje się odpowiednio do osoby bliskiej, która zbyła nieruchomość przed upływem terminu 5 lat.
Waloryzacji kwoty równej udzielonej bonifikacie dokonuje się przy zastosowaniu średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”.
b) w wysokości 99% - zgodnie z art. 9a ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów jeżeli, wnioskujący jest:
- osobą, w stosunku do której orzeczono niepełnosprawność w stopniu umiarkowanym lub znacznym, / osobą, w stosunku do której orzeczono niepełnosprawność przed ukończeniem 16 roku życia, lub zamieszkującym w dniu przekształcenia z tymi osobami opiekunom prawnym lub przedstawicielom ustawowym tych osób,
- członkiem rodziny wielodzietnej, o której mowa w ustawie z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny,
- inwalidą wojennym / wojskowym w rozumieniu ustawy z dnia 29 maja 1974 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin,
- kombatantem / ofiarą represji wojennych i okresu powojennego w rozumieniu ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego,
- świadczeniobiorcą do ukończenia 18 roku życia, u którego stwierdzono ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, o których mowa w art. 47 ust. 1a ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, lub ich opiekunem prawnym.
Do zgłoszenia należy dołączyć kserokopie dokumentów potwierdzających przynależność do wskazanej grupy.
TRYB ODWOŁAWCZY:
Jeżeli właściciel nie zgadza się z wysokością opłaty jednorazowej lub wysokością kwoty należnej do zapłaty, może złożyć do właściwego organu, w terminie 2 miesięcy od dnia doręczenia informacji, wniosek o ustalenie wysokości opłaty jednorazowej lub kwoty należnej do zapłaty w drodze decyzji.
PODSTAWA PRAWNA:
Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów.